31 Mayıs 2019

Millet-i İbrâhim Ve Teslimiyet

ALLAH Subhânehû Ve Teâladan başka İlâh Yoktur ve işte biz göklerde ve yerde tek İlâh olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla ya sığınıyoruz.

“Kim İslâm’dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecektir. Ve o ahirette de hüsrana uğrayacaklardan olacaktır.”

(Al-i İmran Sûresi, 3/85)

Teslimiyet, boyun eğme, itaat, ilahi emre, ilahi sisteme ve ilahi nizama bağlılık anlamıyla İslâm…

İbrahim’in milleti; onun ırkı veya nesli değildir. İbrahim’in milleti; İbrahim’in bağlı bulunduğu İslam dinine bağlananlardan meydana gelen topluluktur. İbrahim (a.s)’ın babasını ve kavmini, İslam’ı kabul etmedikleri için tekfir edip onlardan uzaklaşması ve onları kendi milletinden saymaması bunun açık bir delilidir. Bu gösteriyor ki İslam milleti tek bir millettir. Bir kimse uyruğu, rengi, dili ve vatanı ne olursa olsun İslam dinine girdiği zaman artık İslam milletinden sayılır. İslam dinine bağlanan kimse artık bu milleti kabul eder. Böylece yalnız onunla övünür ve yalnız bu milleti sevip onu diğer milletlerden hep üstün tutar. İşte böyle fertlerden oluşan millet İslam milletidir. İslam milletini diğer milletlerden üstün tutmayan bir kimse her ne kadar İslam dinine girdiğini ve İslam milletinden olduğunu iddia etse de İslam dinine girmiş ve İslam milletinden olmuş sayılmaz…‼️

Gerek yahudiler, gerek hristiyanlar ve gerekse arap müşrikleri olsun, hepsi İbrahim’in soyundan geldiklerini, onun milletinden olduklarını iddia etmekte idiler. Fakat Allah (c.c) onları ne İbrahim’in milletinden ne de onun dininden saydı. Çünkü onlar İbrahim’in milletinden ve dininden yüzçevirmişlerdi.

İşte onlar gibi İslam’ı kabul etmeyen kimseler İbrahim’in milletinden sayılmazlar. Onlar ancak hakkı istemeyen, heva ve heveslerine uyan, nefsini küçük düşüren, aklı olduğu halde kullanmayan, aklı hafif kimselerdir. Onlar asla Allah’ın rahmetine nail olamazlar ve kurtuluşa da eremezler.

Oysa İbrahim (a.s) kesinlikle bu vasıflara sahip değildi. Allah (c.c) İbrahim (a.s)’ı resul olarak seçip gönderdi ve ona İslam’ı din olarak verdi. O da Allah (c.c)’nun kendisine vermiş olduğu risalet görevini hakkıyla yerine getirip İslam’ı heryönüyle insanlara anlattı ve İslam’ı en güzel şekilde yaşayarak insanlara örnek bir imam olmuştu. İşte bu güzel amelleri sebebiyle İbrahim (a.s) ahirette Allah (c.c)’nun rahmetine nail olacak ve kazananlardan olacaktır.

“Kim İslam’dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecektir. O ahirette de hüsrana uğrayanlardandır.”

[ ŞehidSeyyidQutub ]Rahimahullah
ALLAHtan başka sözünü dinleyeceğiniz İlâhınız yoktur. ALLAH Subhânehû Ve Teâla tan başka hayat programı kabul edilmeye lâyık Rabb ve İlâh yoktur.
Hacı Ahmet Ünlü Kardeşiniz.

Haci Ahmet Ünlü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ