İvedihaber

14 Kurala Uyalım

14 Kurala Uyalım
Hacı Mehmet Karakaş( dilaney02@gmail.com )
319
18 Mart 2020 - 17:19

Corona virüsü her geçen gün can almaya devam ediyor. Çin’de ortaya çıktıktan sonra bütün dünyaya yayıldı. Her geçen gün ölü sayısı artıyor. Kötü olan da virüsün yeni olmasından dolayı her hangi bir ilaç tedavisi olmamasıdır. Çin’de ortaya çıktıktan buna hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 226’ya çıktı. Bu günlerde Çin neredeyse virüsü kontrol altına aldı.                                                                                                                                                  İlk güne göre bu gün hayatını kaybedenlerin sayısı ilk kez tek rakama indi. Bu gün Çin’de son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 7 olarak belirlendi ve 8 yeni vaka tespit edildi. Bu durum Çin halkı için önemli bir gelişmeydi. Çünkü her geçen gün artan ölü sayısı ilk kez tek rakama inmişti. Çin’den sonra koruna virüsü etkisini Avrupa’da en çok İtalya’da hissettirdi.

İtalya’da ölenlerin sayısı 2 bin 503 yükseldi. Son 24 saat içinde 345 kişi hayatını kaybetti. İtalya’da vaka sayısı ise 24 bin 747 yükseldi. Her geçen gün İtalya’da etkisini daha çok hissettiriyor. İtalya’da bu kadar kişinin hayatının kaybetmesinin en büyük sebebi virüsün ilk ortaya çıktığında devletin gereken önlemleri almamasıdır.                                                                                                                                                                                   Şu anda İtalya’da gereken önlemler alınsa bile virüs insanlar arasında yayıldığı için ölenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ne yazık ki üzülerek söylemek istiyorum. Eyer böyle devam ederse İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bini bulacaktır. Belki de 3 bini geçip 4 bini bulacaktır.

Corona virüsü İtalya’da ilk olarak Lombardiya bölgesinde ortaya çıktı. Lombardiya bölgesinde yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı çok yüksek seviyelere olaştı. İtalya’da 10 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan Lombardiya bölgesi üç hafta önce ortaya çıkan corona virüsünden ( kovid-19 ) dolayı olağanüstü günlerden geçiyor.

Corona virüsü Avrupa’dan sonra orta doğuda en çok etkisini İran’da hissettirdi. İran’da son 24 saat için 135 kişi hayatını kaybetti.  Bu gün İran’da hayatını kaybedenlerin sayısı 988’e yükseldi. İran’da vaka sayısı ise 16 bin 169’a çıktı. Halk arasında bu virüsün daha çok yaşlı insanları öldürdüğü düşünülmektedir. Ancak böyle bir durum gerçek değildir. Çünkü İran’da üç yaşında ki bir çocuk corona virüsünden dolayı hayatını kaybetti.

İsviçre’de ise 32 yaşında ki bir kadın hayatını kaybetti. İsviçre’de ölenlerin sayısı ise 21’e yükseldi. İspanya’da her geçen gün vaka sayısı artıyor. Vaka sayısı 11 bin’e olaşmış bulunmaktadır. 530 kişi de hayatını kaybetti. Hollanda’da ise ölenlerin sayısı 43 yükselmiş bulunmaktadır.

İngiltere ilk başlarda virüs için ‘’sürü bağışı’’ politikasını uyguladı. Sürü bağışı bizim Türkçedeki deyimin karşılığı ise şu şekildedir: ölenler ölmüş kalan sağlar bizimdir. Ancak Avrupa İngiltere’nin almış olduğu bu politikaya karşı çıkınca İngiltere bu politikasını değiştirmek zorunda kaldı. Sürü bağışı politikasının yerine  ‘’yatıştırma politikasını’’ uyguladı.

ABD’de corona virüsü şuan 50 eyalete yayılmış bulunmakta. Bu virüsten dolayı 97 kişi hayatını kaybetti. Bunun yanında Brezilya ve Malezya’da corona virüsünden dolayı ilk ölüm vakaları gerçekleşti.

Bunu için bu hastalık sadece yaşlı olan insanları öldürüyor demek doğru değildir. Corona virüsü yaklaşık 140 ülkeye yayılmış bulunmakta. Dünya’da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 bin’e olaştı. Vaka sayısı ise 197 bin’e olaştı.

Dünya’da bu durumlar yaşanırken ülkemizde gereken bütün önlemleri almak ve alınan önlemlere uymak gerekir.

Ülkemiz de Corona virüsü için zamanında uygun tedbirler alındı, bunu için vaka sayısı azdır. Ancak bu durum bu virüsün ülkemizde yayılmayacak anlamına gelmez. Çünkü her geçen gün vaka sayısı artmaktadır. En son vaka sayısı 98’e yükseldi, bunun yanında maalesef bir kişi de hayatını kaybetti. Halk arasında devletin aldığı önlemleri oyulmadığı kanaatindeyim. Çünkü diyanet işleri başkanın bu günlerde toplu halde namaz kılmak doğru olmayacağını söyledi. Hastalığın daha fazla yayılmaması için herkesin kendi evinde namaz kılması daha doğru olacağını söylemesine rağmen bazı kesimler hala camilerde toplu halde namaz kılmaktadır.

Bunun yanında kahvehaneler kapatılmasına rağmen bazı kahvehanelerde kepeği bir metre havaya kaldırıp içeri girdiği görülmektedir. Uzaktan kahvehaneye baktığında kabalı olarak görülüyor. Ancak yanına gittiğinde kepeği bir metre kaldırıp kapıdan içeriye girdikten sonra kapıyı kapatıyorlar. Bu insanlar hem kendi canlarını, hem ailesinin canını, hem de diğer vatandaşların canını tehlikeye koyuyorlar.

Halk arasında bazı kesimler tarafın bu virüs ciddiye alınmamaktadır. Bazı kesim diyor ki bize bir şey olmaz, bazı kesim ise diyor ki kaderimiz de yazılmışsa ölürüz. Oysaki bu virüsün dinle bir alakası yok. ‘’Tedbir almak bizden takdir Allahın’dır’’. Tedbir almadan takdiri Allah’a bırakmak doğru değildir. Bazı kesimde bize bir şey olacak diye telaş içine giriyor, oysaki bu düşüncede içinde olanlarda yanlış yapıyor. Tedbir alındıktan sonra bu virüsü atlatabiliriz.

Lütfen bu virüsü ciddiye alalım ve gereken tedbirde bulunalım. Virüsten devletin almış olduğu önlemleri dikkate alalım. Bu konuda devletin almış olduğu önlemleri hayatımızda uygulayalım. Devletin almış olduğu önlemleri bir tatil gibi görmeyelim.

Okulların kapatılması tatilden dolayı yapılmadı, önlem almak virüsün daha fazla yayılmaması için yapıldı. Mecbur olunmadıkça dışarıya çıkmayalım. Çocuklarınızı bu süreç boyunca parklarda değil de evin içinde oynamasını sağlayın. Dışarı çıktıklarında eve gelir gelmez ellerini yıkamasını sağlayın. Okullar kapatıldıktan bu yana hala çocuklar parklarda oyun oynuyor. Onlarca kişinin bindiği salıncağa biniyorlar. Biliyoruz ki bu virüs temas sonucunda bulaşıyor.

Lütfen tedbirleri dikkate alalım. Hem kendi sağlımız için hem de başkasının sağlığı için bunu yapalım. Hiçbir şey insan sağlığı kadar önemli değildir.

Türkiye’de her geçen gün vaka sayısı iki katına çıkıyor. Dön vaka sayısı 47 iken bu gün vaka sayısı 98’e çıktı. Yarın ise bunun iki katı olacağı ihtimali yüksek. Devletin şimdiye kadar aldığı önlemler yerinde ve zamanında yapılmış olan tedbirlerdi, ama vaka sayısı her geçen gün iki katına çıkıyor bunun için yeni tedbirler alınması gerektiğini düşüyorum.

Ülkede spor musabakaları seyircisiz oynatmak yerine ertelenmelidir. Süper ligde her kulüpte oyuncular dışında binlerce kişi var. Oyunculardan tut teknik heyete kadar, bunu dışında temizlikçisinden top toplayıcısına kadar binlerce kişi var. Onların hayatını tehlikeye atmak doğru değildir. Gene süper ligde ki takımların maddi durumu iyi olduğu için hastalığın ortaya çıkmaması için ilaçlama çalışmalarını yapıyorlar.

Peki birinci lig takımları, ikinci lig takımları, üçüncü lig takımları, bal ligleri veya diğer amatör ligler ne yapsın. Bu durum karşısında bütün spor musabakaları belli bir süre ertelenmesi en doğru olacaktır. Çünkü hiçbir şampiyon, hiçbir kupa bir oyuncunun sağlığından daha önemli ve değerli değildir. devletin bu tedbirleri alması uygun olacağı kanaatindeyim:

  • Bütün spor musabakaları seyircisiz oynatmak yerin ertelenmesi gerekiyor.
  • Eczane, petrol istasyonları ve gıda marketlerin dışında bütün dükkanlar belli bir süre kapatılmalı.
  • İş sahipleri belli bir süre dükkan kirasından muaf tutulmalı, iş sahibi işçiye işe gitmediği halde işçiye belli bir maaş ücreti vermeli.
  • Kirada kalan vatandaşlar belli bir süre evin kirasını ödemekte muaf tutulmalı.
  • Her ilde hastanelerin en az on da beşi her hangi büyük bir olasılığa hazır olması için hazır tutulmalıdır. Çünkü ilerde vaka sayısı bir anda artarsa hastanelerin buna hazır olması gerekir.
  • Yurt içi seyahatlerinde kısıtlama getirmelidir.
  • Hijyen malzemeleri devlet tarafından karşılanmalı, çünkü öyle yapılmazsa serbest piyasa sebebiyle kara borsa ve merdiven altı üretimler ortaya çıkacaktır.

 

Lütfen ama lütfen hem kendi sağlımız için hem de başkasının sağlığı için günlük hayatımızda şu 14 kurala uyalım!

1) Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

2) Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

3) Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

4) Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.

5) Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna baş vurun.

6) Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendil ile kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

7) Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin yada erteleyin.

8) kapı kolları, armatörler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

9) Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

10) Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarıya çıkmayın.

11) Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

12) Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizden geçirin.

13) Hiçbir kişisel eşyanızı ( havlu gibi gündelik eşyaları ) ortak kollanmayın.

14) Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle