İvedihaber

Ahmet Davutoğlu, Erdoğan ‘one minute’ demeyi çoktan unuttu!

Ahmet Davutoğlu, Erdoğan ‘one minute’ demeyi çoktan unuttu!
46
11 Ocak 2022 - 18:17

Gelecek Partisi, Genel Başkan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun katılımı ile 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını Boykot Çağrısı başlıklı bir basın açıklaması düzenledi.

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından Genel Merkez’de ‘4 Şubat 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını Boykot Çağrısı Basın Toplantısı’ etkinliği düzenlendi.

Toplantıya Genel Başkan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Serap Yazıcı, Dış İlişkiler Başkanı E. Büyükelçi Ümit Yardım, Dünya Uygur Kurultayı Sekreteri Akademisyen Doç. Dr. Erkin Emet, gazeteciler ve çok sayıda partili katılım sağladı.

Toplantıda, Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleşecek Kış Olimpiyatları için Çin’in neden doğru adres olmadığı ve boykot edilmesi gerekliliği anlatıldı. Doğu Türkistan’da yaşananlar insan hakları, diplomasi ve sivil toplum boyutu ile ele alınarak ve 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının ‘neden’ boykot edilmesi gerekliliği tüm yönleri ile bir kez daha vurgulandı.

İlk konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Genel Başkan Yardımcısı İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Serap Yazıcı, Çin’in uzun zamandır ciddi insan hakları ihlalleri ile gündeme geldiğini hatırlatarak, Çin’in uluslararası topluluğa karşı üstlendiği sorumluluklara değindi. Yazıcı, “Gelecek Partisi olarak düzenlediğimiz bu toplantı ile Türkiye Cumhuriyeti Devletini Çin’de yapılacak olan Kış Olimpiyatlarını protesto etmeye davet ediyoruz” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, koalisyon iktidarına seslenerek, “Koalisyon iktidarı birisi milliyetçiyim diyordu, soydaşlardan bahsediyordu, Türk Dünyasından bahsediyordu ama Doğu Türkistan’a gelince hiç görmediler, duymadılar ve seslerini kesip Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerini ön plana aldılar. Koalisyon iktidarının bir diğer ortağı ümmetçiyim diyordu. O da ümmeti duymak istemedi, Çin’de yaşayan, Doğu Türkistan’da yaşayan 30 milyon insanı ümmetten kabul etmedi. Ama Gelecek Partisi bir farkındalık yaratmak için yola çıkmış; nerede bir mazlum varsa nerede İnsan Hakları İhlalleri varsa orada olmasına şiar edinmiştir” dedi.

16 PARTİDEN SES VAR DİĞERLERİNDEN YOK!

Özdağ, Gelecek Partisi olarak bir yıl içinde Doğu Türkistan’a dair 15 farklı başlıkta aldıkları aksiyonlara değinerek, parti olarak neler yaptıklarını anlattı. Son olarak 21 siyasi partinin genel merkezine imzalamaları üzere bir boykot çağrısı metni gönderdiklerini, bununla da kalmayıp Ankara’daki 132 ülkenin büyükelçiliklerine boykotu açıklayan ve destek çağrısı yapan mektuplar gönderdiklerini dile getirdi. Özdağ, 21 partiye gönderilen boykot çağrısı mektubuna 16 partinin olumlu yanıt verdiğini ancak Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin telefonlara bile cevap vermeyerek yanıt verdiklerini, Doğu Türkistan meselesinin bir turnusol kağıdı olduğunu kaydetti.

Özdağ, son olarak “İktidara sesleniyoruz, lütfen, diplomatik boykot sesinizi duymak istiyoruz, sembolik sporcu gönderiyoruz dediğinizi duymak istiyoruz. Görelim sizi ne kadar soydaş, tarihdaş, kültürdaş ve de dindaşsınız diyoruz!” ifadelerini kullandı.

Özdağ’ın ardından kürsüye gelen Genel Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler Başkanı E. Büyükelçi Ümit Yardım ise Çin’in mankurtlaştırma politikası uygulamalarına dikkat çekerek, Uygur halklarının bölgede sergiledikleri direnişe destek verdiklerini belirtti. Yardım konuşmasının devamında, raporlara geçen Çin’in insan hakları ihlallerinden başlıklar okudu.

Son olarak kürsüye çıkan Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ise,

“Yıllardır Doğu Türkistan’ın her bir köşesinde insan hakları ihlalleri ile mücadele etmek zorunda kalan değerli Uygur, Kazak, Kırgız kardeşlerim… Gönül isterdi ki sizleri güzel haberlerle selamlayalım ancak yıllardır süren Çin’de yaşanan insan hakları ihlalleri hepimizin yüreğini dağlarken yüzümüze tebessüm gelebilmesi mümkün değil.

İnsan hakları ulusal egemenlikle çelişkili bir konu değildir. İnsan hakları meselesi toprak bütünlüğü ve ülkenin birliği ile de çelişkili bir konu değildir. Aksine kendi insanına saygı gösteren ülkeler, kendi egemenliklerini daha da güçlü şekilde tahkim ederler.

 

Bugün biz Çin’deki uygulamalara karşı çıkarken bunu Çin’e karşı bir tavır olarak ortaya koymuyoruz ve hangi ülkede nerede olursa olsun aynı sesi yükseltiriz biz insanız. Ve son yıllarda gittikçe artan düzeyde hemen hemen her uluslararası forumda, Çin’de Doğu Türkistan bölgesinde yaşananlar tarihe kayıt olarak düşmüştür. Öyle ki BM’ye sunulan raporlarda soykırım nitelemesine gidecek kadar net tanımlamalar ortaya konmuş, aralarında ABD, İngiltere, Hollanda, Litvanya gibi ülkelerin de olduğu birçok ülke bunu soykırım olarak niteleyen parlamento kararları almış, birçok uluslararası kuruluş Çin’i uyarmıştır.

Ortada açık insan hakları ihlalleri var. İnsan onuruna aykırı şekilde evlere yerleştirilen Çinli memurlardan, toplama kamplarında milli, kültürel, dini değerleri unutturacak şekilde çalışmalara giden toplama kamplarından her bir Çin vatandaşının karşı karşıya kaldığı muamele ve Uygur bölgesindeki nüfus değişimlerine kadar İnsan Hakları Evrensel Beyannamesindeki hemen hemen her unsurun açık şekilde ihlal edildiği birçok uygulama var.

İnsanlık buna haklı tepkiler veriyor ve biz bu tepkileri doğru buluyoruz. İnsan hakları meselesi bütün insanlığın meselesidir ve insanların buna sahip çıkması bir ülkenin içişlerine karışılması değildir. Bugün de bu çağrıları yaparken hem Ankara’daki hem de Pekin’deki yetkililere hatırlatarak yapıyoruz. Bugün ülkemizde yüz binlerce Uygur yaşıyorsa, bizim onlara karşı görevimiz var.

 

Neden 2009 yılında ben hem Çinlilerle görüşmüş hem de Uygurlarla kucaklamışken bugünkü yönetim neden Çin’e heyet gönderemiyor. Bir sivil heyet gönderebildiniz mi? Niye göndermediniz? Bunlar Türkiye içinde efe, dışarıda ise Trump’ın mektubuna sessiz kalan, Putin’in kapısında beklenenler…

Kimse Ankara’da milliyetçilik yapıp bu milliyetçiliği Washington’da Moskova’da unutmayacak.

Bizim kriterimiz belli Uygura sahip çıkıyor musunuz çıkmıyor musunuz? Nerede dünya lideri Sayın Erdoğan nerede? Neden sesiniz çıkmadı, yürekleriniz kapandı, gözleriniz kör oldu? Çünkü omurganızı yitirdiniz.

Buradan tüm partilere sesleniyorum Doğu Türkistan’daki insan hakları konusunda ortak bir bildiri ortak bir ses verin.

Çin’e bir ‘one minute’ deme vaktidir. Ama sayın Erdoğan ‘one minute’ demeyi çoktan unuttu. Bugün de Çin’e Pekin Olimpiyatları üzerinden bir ‘one minute’ deme vakti.” Dedi.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al