İvedihaber

Aklımdan Geçmiyor Değil ?

Aklımdan Geçmiyor Değil ?
Hacı Mehmet Karakaş( dilaney02@gmail.com )
132
11 Nisan 2020 - 14:54

Bu günlerde dünyanın gündemini değiştiren, ekonominin seyrini değiştirip, olayları bambaşka bir yere götürdü. Ekonomiyi raylarında çıkarıp başka bir yöne sürükledi. Dünyanın gündemini değiştiren bu olay Covid-19 salgınıdır. Bu salgın çıktıktan sonra dünyada yaşanılan bir sürü olay ya unutuldu yada belli bir süre ertelendi. Örneğin: salgından önceki savaşlar unutuldu. Yedi yıl boyunca süren Suriye savaşından kimse bahsetmiyor.                                                                                                                                                            Şimdiye kadar açlıkla baş başa bırakılan ve açlıktan ölen Afrika Ülkelerinden kimse bahsetmiyor. Bütün gündemler de şuan Covid-19 salgını var. Hangi kanalı açsanız haberlerde bu salgından bahsediliyor. Her gün yapılan test sayılarından, vaka sayılarından, iyileşen kişi sayısından ve hayatını kaybeden insanlardan bahsediliyor.

Her akşam hangi Avrupa ülkesinde kaç kişi öldü, vaka sayısı kaç oldu. Ortada doğada kaç kişi öldü. Asya da salgın azaldı mı? Gibi bir sürü haber den bahsediliyor.

Bir hastalığın ortaya çıkması ve insanlar arasında yayılması doğal bir şey. Bu salgın sonucunda insanların hayatını kaybetmesi de doğaldır. Çünkü tarih boyunca salgın hastalıklar çıkmıştır. Bu hastalıklar sonucunda milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Bu gibi durumların yaşanması doğaldır. Tuhaf olan ne biliyor musunuz?

Hastalık ilk olarak Çin’de çıktıktan sonra yaklaşık 10 bin insan hayatını kaybediyor. Bu salgın hastalık ilk başlarda Çin’de bu kadar insanın ölümüne sebep oluyor. Tabi daha sonra ölü sayısı bunun iki katına çıkıyor.                                                                                                                                                                                     Mantıklı düşündüğün zaman salgın bir yerde çıktığı da diğer devletler bu salgın hastalığın daha yayılmadan buna karşı önlem alması gerekmiyor mu? Mantıklı düşündüğün zaman önlem alması gerekiyor ama Covid-19 salgını ilk Çin’de çıktığı zaman Avrupa devletleri, orta doğu devletleri veya Asya devletleri bu salgına karşı önlem alması gerekiyordu. Ama saydığım bu devletlerden hiçbiri önlem almadı. Önlem almak yerine seyretmekle kaldı. Hatta bazı ülkeler seyretmekle kalmayıp dalga geçer gibi davrandı.

Örneğin: Covid-19 ilk çıktığında İtalya hiçbir önlem almadı. Bunun için şuan İtalya’da 18 bin 279 kişi öldü. Eğer gerçekten bu bir salgın olsaydı, İtalya, daha Çin’de ilk çıktığında önlem alırdı. Eğer önlem alsaydı bu gün bu kadar insan hayatını kaybetmezdi.                                                                                                                                    Diyelim ki İtalya cahillik yaptı ve gereken önlemleri almadı. Peki İtalya dışında İngiltere ne yaptı. İngiltere ilk başlarda virüs için ‘’sürü bağışı’’ politikasını uyguladı. Sürü bağışı bizim Türkçedeki deyimin karşılığı ise şu şekildedir: ölenler ölmüş kalan sağlar bizimdir. Ancak Avrupa İngiltere’nin almış olduğu bu politikaya karşı çıkınca İngiltere bu politikasını değiştirmek zorunda kaldı. Sürü bağışı politikasının yerine  ‘’yatıştırma politikasını’’ uyguladı.

Bu gün ise bu salgın sonucunda İngiltere’de 7 bin 97 kişi hayatını kaybetmiştir. Peki diyelim ki İngiltere’de İtalya gibi cahillik yaptı ve bu salgının bu kadar büyük olacağını bilmiyordu.

Peki ya İspanya ne yaptı, Fransa ne yaptı. Onlarında İtalya ve İngiltere’den bir farkı yoktu. Şuan İspanya’da Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bin 969 kişidir, Fransa’da ise 10 bin 869 kişi hayatını kaybetti.

Diyelim Çin’den sonra İtalya, İtalya’dan sonra İngiltere, İngiltere’den sonra İspanya ve İspanya’dan sonra Fransa hata yapıp hiçbir önlem almadı. Yaptıkları bu hatalar sonuncunda binlerce insanın hayatına mal oldu. Peki ya Almanya ne yaptı. Almanya dışında Avrupa’nın hatta dünyanın medeniyeti olan ABD ne yaptı. Hiçbir şey yapmadı. Bütün devletler önlem alır gibi yaptı, ancak hiçbiri önlem almadılar. Bu gün ise Covid-19 ‘un yeni merkezi ABD olacağı düşünülmektedir. Bu gün ABD 16 bin 739 kişi hayatını kaybetmiştir. Geçenlerde Donald Trump açıklama yapıyordu. Açıklaması ise şu şekildeydi: ‘’ Bu salgın hastalıkta en az 100 bin kişi hayatını kaybedecek. Amerika halkı bu duruma hazır olmalı’’

Hane bu ülkeler dünyada en gelişmiş ülkelerdi. Hane bu ülkeler teknoloji alanında en yüksek seviyeye gelmişlerdi. Bu ülkeler niye bu kadar çaresiz kaldılar.                                                                                          Tuhaf olan ne biliyor musunuz? Corona virüsünün çıktığı ve yayıldığı, bunun yanında en çok can kaybının yaşandığı ülkeler hep gelişmiş olan ülkelerdir. Çin, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya ve ABD, hepside gelişmiş ülkelerdir.                                                                                                                                                                Normalde salgın hastalıklar daha çok gelişmemiş olan ülkelerde çıkar, ama her nedense Corona virüsü gelişmiş olan ülkeleri etkilemektedir.                                                                                                                                               Kimisi bu ülkelerde çıkmasının sebebini saçma saban şeylere bağlamaktadır. Neymiş bu ülkeler sömürgeyi savunan devletlerdir, bunun yanında kapitalizmin kuruyucularıdır. Onun için Allah bunları cezalandırıyor.

Eğer öyle düşünürsek o zaman Mekke’ye Hacca giden haccılarımızdan da Corona virüsü çıktı. O zamana bu haccılarımızın ne sucu vardı. Bunun yanında Avrupa da yaşayan Türklerde de bu hastalık çıktı. Şimdi biz kalkıp bu haccılar ile Avrupa da yaşayan Türklerde kapitalizmci mi diyelim? Bunun doğru olacağını düşünmüyorum.

Şimdiye kadar mantıklı düşünmeye çalıştık, ama bu işin bir de diğer perde arkası olmasın mı? Birde perdenin değir tarafını düşünelim.                                                                                                                                 Avrupa da her geçen gün genç nüfus azalmaktadır. Bir yanda genç nüfus azalırken diğer taraftan sürekli yaşlı nüfus artmaktadır. Üreten nüfus azalırken, tüketen nüfus ise sürekli artmaktadır.

Avrupa devletleri yaşlı nüfus için her ay milyarlarca emekli maaş ödemesi yapılmaktadır. Bunun yanında onların sağlık giderleri ve sosyal giderleri karşılanmaktadır. Yaşlı nüfus artıkça hazineden de giderler artmaktadır. Bunun için Avrupa devletleri ve gelişmiş ülkeler bu yaşlı nüfustan kurtulmak için sakın bu salgın hastalığı çıkarmış olmasınlar mı?                                                                                                                                Aslında aklımdan geçmiyor değil. Çünkü tarih boyunca bir sürü salgın hastalık çıktı. Örneğin: Justinyen Veba Salgını, Kara Veba, İspanyol Gribi, Modern Veba, Asya Gribi, Ebola Salgını ve Sars gibi birçok salgın hastalık çıktı, ama hiçbir salgın hastalık Covid-19 gibi seçici gibi olmadı. Düşünsene dünyada bir salgın hastalık çıkıyor ve bu hastalık sadece 60 yaş üstünü etkiliyor. Bu yaş aralığı ise emekli olan, devlet tarafından sağlık ve sosyal giderleri olan kişilerdir.

Eğer gerçekten öyle olmasaydı virüs ilk Çin’de çıktığında İtalya buna önlem alırdı, diyelim ki İtalya bunu yapmadı. Onun yerine İngiltere önlem alırdı, diyelim ki oda önlem almadı. Bunun yanında diğer devletler önlem alırdı, ama hiçbir Avrupa devleti önlem almadı. Demek ki bu işin içinde bir sorun var. O kadarda anlı şanlı bir önlem almaya da gerekte yoktu. Diyelim ki Çin’de bu hastalık çıktığında ilk yapılacak şey Çin ile ilişkileri kesmek ve giriş ile çıkışları kapatmak olacaktı.

Diyelim ki salgın hastalık Çin’den çıkıp sizin ülkede ki bir şehre bulaştı, yapılacak olan şey o şehrin giriş çıkışları kapatmak olacaktı. Hastalık birkaç şehirde mi çıktı, o zaman bir aylığına sıkıyönetim ilan edersin o zaman ülkede kaç hasta var, kaç kişi ölecek ortaya çıkar.                                                                                 Hastalıkla üç dört ay mücadele edeceğine bir ay içinde hastalık bitmiş olacaktı. Ama hiçbir devlet bunu yapmadı. Platon diyor ya ‘’ devleti akıllı insanlar yönetmeli’’

Oysaki dünyada devletleri akıllı insanlar değil, zengin ve cahiller yönetiyor.

 

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle