İvedihaber

Bağcılarlı çocuklar çileğin DNA’sını çıkardılar

Bağcılarlı çocuklar çileğin DNA’sını çıkardılar
39
03 Ekim 2021 - 17:50

İTÜ’lü (İstanbul Teknik Üniversitesi) öğrencilerle bir araya gelen Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri ve Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi kursiyerleri, birlikte bilimsel deneyler yaptı. Üniversiteli büyüklerinin söylediklerini birebir uygulayan öğrenciler, özverili uğraşları sonucunda çileğin DNA’sını çıkarmayı başardı.

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencileri Bağcılar Belediyesi bünyesinde hizmet veren Bilgi Evleri ve Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’ni ziyaret etti. Öncelikle Hasan Nail Canat Bilgi Evi’nde öğrencilerle bir araya gelen üniversiteliler, “DNA İzolasyonu” konulu sunum yaptı. Öğrencilerin sorularının da cevaplandırılmasının ardından uygulamaya geçildi.

Mikroskopla incelendi

Laboratuvara geçen çocuklar, üniversite öğrencilerinin talimatlarına uyarak çileğin DNA’sını çıkarma deneğini yaptı. Öncelikle ezilerek sıvı hale getirilen çilek süzgeç kağıdından geçirilerek süzüldü. Hazırlanan çözeltiye tuz ve bulaşık sabunu katıldıktan sonra poşetin içine konuldu. Oluşan karışım tekrar süzüldükten sonra kolonya ilave edildi. Biraz bekledikten sonra ise kırmızı suyun içinde ipliksi beyaz şeylerden oluşan çileğin DNA’sına ulaşıldı. Bunlar mikroskopa yerleştirilerek incelendi.Çileğin DNA’sının çıkarılması deneyini aynı şekilde Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çocukları tebrik eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı “Yüz yüze eğitime geçilmesiyle öğrencilerimiz bilimsel çalışmalara kaldıkları yerden devam ediyor. İnanıyorum güzel başarılara imza atacaklar” dedi.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al