İvedihaber

Biz Nerede Yanlış Yaptık?

Biz Nerede Yanlış Yaptık?
Hacı Mehmet Karakaş( dilaney02@gmail.com )
216
31 Mart 2020 - 11:01

Dünyada Corona virüsü her geçen gün etkisini daha çok hissettiriyor. Ülkemizde her geçen gün vaka sayısı ve hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Vaka sayısı ve hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün iki katına çıkıyor.                                                                                                                                                           Peki bunca önlem alınırken ve her gün yeni kararlar alınırken hayatını kaybedenlerin sayısı niye iki katına çıkıyor? Alınan önlemler sonucunda vaka sayısı azalması gerekirken niye iki katına çıkıyor? Normalde bu önlemler sonucunda hem vaka sayısı hem de hayatını kaybedenlerin sayısı iki katına çıkması yerine düşmesi gerekiyordu.                                                                                                                           Ancak düşeceği yerde her geçen gün ve her saat içinde yükseliyor. Bir balonu düşünün ne kadar üfleseniz de üfleyin bolun bir türlü dolmuyor. Hatta bunun aksine boşalıyor. Siz daha çok üflemek istedikçe balon daha çok boşalıyor.

Bence böyle bir durumda balonu üflemek yerine dönüp bir boluna bakmak gerekir. Çünkü siz üfledikçe balon dolacağı yerde boşalıyorsa demek ki bir yerde kaçırıyor. Bu virüs karşısında devlet onca tedbir almasına rağmen vaka sayısı ve ölüm oranı artıyor.                                                                      Her gün yeni tedbirler almak yerine dönüp biz nerede yanlış yaptık ki azalacağı yerde artıyor. İlk önce dönüp bolun nerede kaçırıyor ona bakmak gerekir, ondan sonra üflemeye devam etmek en doğrusu olur. Devletinde ilk önce nerede hata yaptık onu bir düşünmesi gerekiyor. Hatayı bulduktan sonra hatayı düzelttikten sonra yeni tedbirler almak daha mantıklı olacaktır.

Hatayı nerede yaptık biliyor musunuz? Üniversiteleri kapatmakla doğru yaptık, ancak üniversite öğrencilerini evlerine göndermekle yanlış yaptık. Böyle yapmakla o şehirde ki virüsü bütün Türkiye’ye yaydık. Keşke öğrencileri eve göndermek yerine 14 gün evde karantina sistemi uygulasaydık. İlkokul, Ortaokul ve lise gibi okullara ara vermekle iyi yaptık.

Ancak bu hastalık sadece yaşlılara bulaşıyor mantığıyla, çocuklara bulaşmıyor mantığıyla onları dışarıya çıkmasına izin vermekle yanlış yaptık.                                                                                                                                    Böyle yapmakla virüsü bütün evlere soktuk. Büyük şehirlerde özellikle İstanbul gibi bir yerde iş yerlerini durdurmakla iyi yaptık. Ancak bu insanların il dışına çıkarmakla yanlış yaptık. Böyle yapmakla virüsü bütün ülkeye yaydık.                                                                                                                                           İstanbul bir göçmen şehridir. 81 ildeki vatandaşlar bu şehre gelip çalışıyor. İşler kapanınca buraya çalışmaya gelen insanlar artık işler kapandı. Eğer biz burada bir ay çalışmasak ya evin içinde açlıktan ölürüz yada sokakta virüse yakalanıp ölürüz korkusu içinde çoğu insan İstanbul’u terk edip memleketine gitti.

Tabi giderken sadece kendisi gitmedi, kendisiyle birlikte Corona virüsünü de götürdü. Hac tan gelen ilk kafileye karantina uygulanmaması büyük bir hataydı. Çin’de bu kadar insan ölürken Avrupa’nın bazı yerlerinde Corona vakası çıkarken Hac tan gelen ilk kafileye karantina uygulamaması büyük bir hataydı.                                                                                                                                                                                  Bunun yanında yurt dışından gelen bütün vatandaşlara karantina sistemi uygulandı mı? Uygulandıysa ne kadar doğru uygulandı.

Şuan Türkiye deki Corona virüsün tablosu şu şekildedir:

76.981: Toplam yapılmış test sayısı

10.827: Toplam ortaya çıkan vaka sayısı

168: Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı

725: Toplam yoğun bakımda kalan hasta sayısı

523: Toplam entübe hasta sayısı

162: Toplam iyileşen hasta sayısı

Bu gün Türkiye de son 24 saat içinde 11.535 test yapıldı. Bu durum Türkiye de şimdiye kadar son 24 saat içinde yapılmış en büyük test sayısıdır. Son 24 saat içinde yapılmış olan bu testlerin için 1.610 vaka sayısı çıktı. Bunun yanında 37 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye ilk başlarda iyi önlemler aldı. Alınan önlemlere baktığımızda bu kadar vaka çıkması ve bu kadar insanın hayatını kaybetmesinin sebebi yukarda yapılan hatalar yüzündendir. Böyle giderse her geçen gün vaka sayısı artacak ve hayatını kaybedenlerin oranı artacaktık. Bu saatten sonra hayatını kaybedenlerin sayısı binin üstüne çıkacağını endişesi içindeyim.                                                                                             Bu saatten sonra en mantıklı ve en doğru önlem insanların bütün maddi ihtiyaçları giderildikten sonra ülkede en az bir ay sıkıyönetim ilan edilmesi en doğru olacağı kanaatindeyim. Özellikle işçi sınıfın maddi ihtiyacı giderilmeli.

Çünkü işçi sınıfı özellikle büyük şehirlerde iki hafta çalışmazsa üçüncü hafta evin içinde açlık çeker. Bu saatten sonra herkes gerekirse taşın altına elini koyması gerekiyor. Gerekirse bu halk için koltuklarda oturan bütün belediye Başkanları, bütün Milletvekilleri, bütün Bakanlar ve Cumhurbaşkanı en az iki maaşını halka bağışlamalıdır.                                                                                                                                                    Çünkü bizim bizden başka kimsemiz yoktur.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle