İvedihaber

Bu Adaletsiz Gelir Dağılımı İle Her Birimiz Bir Evsiz Adayıyız

Bu Adaletsiz Gelir Dağılımı İle Her Birimiz Bir Evsiz Adayıyız
55
19 Nisan 2021 - 14:34

Saadet Partisi Fatih İlçe Gençlik Kolları tarafından düzenlenen basın toplantısında 6 yıldır düzenli olarak evsizlere yönelik gerçekleştirilen çalışmaların,  Kasım 2020- Mart 2021 dönemi hakkında bilgi verildi. Çalışmaları yürüten Sosyal İşler Birim Başkanı Yavuz Parto, evsizlerin soğuk havalarda donarak ölmemeleri için uyku kiti adı verdikleri mat ve uyku tulumundan, dağıttıkları kıyafetlere kadar detaylı bir çalışma raporu sundu. Detaylı raporunda “Son 5 ayda toplamda 620 evsiz insanımıza yardımcı olmaya gayret gösterdik. Soğuktan korunabilmeleri için sırt çantası, mat ve uyku tulumundan oluşan “uyku kitimizi” 349 evsiz insanımıza hediye ettik. 330 bot, 611 mont, 691 kazak, 538 pantolon, 1000 çift çorap, 371 içlik, 300 adet gömlek, 763 adet atkı ve bere, 470 iç giyim, 200 kemer, 200 sweatshirt, 33 çeşit ilaç, 701 adet battaniye ve 3 adet il dışı otobüs bileti verdik. 15.600 tabldot yemek ikram ettik. Bunun dışında hamam organizasyonları, gönüllü berberlerden oluşan hayırseverlerle evsizlere tıraş ve temizlik imkânı sağlandı ve gönüllü doktorlarımızla evsizlerin bulundukları yerlerde muayeneleri yapılarak tedavileri için bilgilendirme ve yönlendirilmeleri yapıldı. Hazırladığımız raporlarla ilgili mercilere bilgilendirme yapmaya ve saha tecrübemizi ulaştırmaya gayret gösterdik. Çeşitli medya kuruluşlarıyla iletişime geçerek evsiz insanlarımızın problemlerinin haber yapılması ve konunun kamuoyunun gündemine taşınabilmesi için gayret gösterdik. Bu alanda farkındalık oluşturmak için üniversite öğrencilerine yönelik akademik düşün isimli proje ile evsiz insanların hayatlarına dokunabilecekleri çalışmalar yapmaları için öncü olduk. Tüm bunları, tamamı gönüllük esasıyla çalışan ekibimizle beraber her gün 90 farklı noktada ortalama 4 saat süren çalışmalarla yaptık ve tüm bu süre boyunca 14400 km yol kat ettik.” şeklinde açıklama yapan Parto, tüm bu çalışmalarda tamamı gönüllülük esasına göre çalışan Saadet Partisi Fatih Gençlik Kolları ekibine teşekkürlerini iletti.

2- Akademik Raporun, Akademisyen Tarafından Sunumu

Saadet Partisi Fatih Gençlik Kolları, giderek artan evsizlik olgusunu inceleyen daha önce hazırlanmış herhangi bir rapor olmaması sebebiyle kendilerinin taşın altına elini koyduğunu belirtti. Toplam 75 adet evsizle yaptıkları birebir mülakatlarla elde edilen verilerle akademisyenler Öğr. Grv. İrfan Ersin ve Öğr. Grv. Dr. Halim Baş tarafından hazırlanan, Fatih’te yaşayan evsizlerin demografik durumlarını, gelir ve çalışma durumlarını, fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarını ve sokak yaşam deneyimlerini inceleyen rapor akademisyenler tarafından sunuldu. Raporda elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralandı.

 • Fatih’te kalan evsizlerin %96,9’unun düzenli bir gelirinin olmadığı ve evsizlerin %75,4’ünün aylık ortalama 0-250 TL arasında yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %6,2’si 18-30 yaş arasındadır. **. %41,5’ i 50 yaşından büyüktür.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %4,6’sı lisans mezunudur.
 • Evsizlerin genelde bekar veya boşanmış insanlar oldukları düşünülse de Fatih’te kalan evsizlerin %7,7’si evlidir.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %39,1’i çocuk sahibidir.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %54,7’si nakdi sosyal yardım almaktadır ve alanların %75,6’sı Valilik ve Kaymakamlığın 3 ayda bir verdiği 300 TL almaktadır.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %18,5’i sigortasız işte çalışmaktadır.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %88,7’sinin sosyal güvencesi yok. Bu durum sağlık hizmetlerine ulaşmalarında sorun oluşturmaktadır.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %85,9’u asgari ücretli bir iş imkânı oluşursa çalışmak istediğini belirtmektedir.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %24,6’sının kronik rahatsızlığı var.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %29,7’si son iki sene içerisinde sokakta yaşamaya başlamıştır.
 • Fatih’te kalan evsizlerin sokakta yaşama nedenleri sorulduğunda %59,4’ü ekonomik problemler, %28,1’i ailenin sahip çıkmaması, %7,8’i ruhsal bunalım ve geri kalan kısımsa kendi isteği ile sokakta kalmaktadır.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %81’i sokaktan kurtulmak için girişimde bulunmuştur.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %83,1’i sokakları kendileri için uygun görmemektedirler. Özellikle güvenlik endişesiyle huzurlu uyuyamadıklarını ve korktuklarını belirtmiştirler.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %90,5’i sokaktan kurtulmak istediklerini belirtmiştirler.
 • Fatih’te kalan evsizlerin %43,1’i kolluk veya güvenlik birimleri yaşantılarını zorlaştırdıklarını belirttiler. Evsizler özellikle uyudukları halka açık yerler ve mendil ve su satarken mallarına el konulup ceza kesilmesinden rahatsız olmaktadır.

Bu veriler dışında birçok konuya da değinen elde ettikleri sonuçları yorumlayan akademisyenler sorunun çözülmesi için makalede öneriler olduğundan bahsetti.

3- İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kapanış Konuşması

Sözlerimin en başında programımıza teşrif eden kıymetli gazetecilerimize ve bizleri canlı yayınımız vasıtası ile takip eden tüm misafirlerimize teşekkür ediyor ve içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayının bizlere, ülkemiz insanlarına, ümmeti Muhammed’e ve tüm insanlığa nice hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Evsiz insanlarımıza yönelik çalışmalarımızda gayret gösteren, işinden, okulundan çıkıp çalışmalarımızda buluştuğumuz, özellikle kış gecelerinde en az 4 saat, bazı geceler ise sabahın ilk ışıklarına kadar gayret gösteren, sabahleyin ise işine, okuluna giden ve bu tempoyu 6 yıldır sürdüren, her biri gönüllülük esasıyla hiçbir dünyalık menfaat beklemeden, cebinden, ömründen, gençliğinden vererek çalışan ekip arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum.

6 yıldır çalışmalarımızda bizleri yalnız bırakmayan ilçe başkanımız sn. Muzaffer Serenli’ye, kadın kollarımıza, ana kademe teşkilatımıza, camiamızın her bir mensubuna, çalışmalarımızı görüp, duyup dualarını, desteklerini bizlerden esirgemeyen hassasiyet sahibi her bir insanımıza da ayrı ayrı teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Ayrıca evsiz insanlarımıza yönelik çalışmalar gerçekleştiren dernek, vakıf ve gönüllü kuruluşların her birine de hassasiyetli için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yine sözlerimin başında özellikle yakın dönemde kaybettiğimiz Topkapı/Ulubatlı metro durağı çıkışında kendisine ulaştıktan üç gün sonra hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendiğimiz Hüseyin Erdemoğlu’na, Unkapanı’nda meydana gelen ani su baskınında vefat eden Sezai Güdek’e, Kadıköy’de vefat eden Sami Babacan’a ve haber olmadıkları için duymadığımız lakin evsizlik temelli sebeplerden ötürü vefat eden tüm insanlarımızı rahmetle anıyorum. !

Bugün bu basın toplantısını neden düzenliyoruz?

Bir siyasi parti olarak bizim vazifemiz, muhalefette isek insanlarımızın problemini kamuoyunun gündemine taşımak ve çözüm önerilerimizi sunmak, iktidar da isek mazeret üretmeden insanlarımızın tüm problemlerini çözmektir. Toplantımız boyunca dinlediğimiz yardım çalışmalarımız inancımız ve kültürümüz gereği üstlendiğimiz sorumluluklarımızın gereğidir, eğer bu toplantıyı düzenlemese idik bir siyasi parti teşkilatı olarak vazifemizi eksik yapmış olacaktık, bu vesile ile bu basın toplantısını düzenlemiş bulunmaktayız.

Basın toplantımız boyunca ifade ettiğimiz verilerin bizim iddialarımız olmadığını kış ayları boyunca derinlemesine mülakatlar ve anketler yaparak problemlerini dinlediğimiz Fatih’li evsiz insanlarımızın kendi beyanları olduğunun altını çizerek konuşmama devam etmek istiyorum.

 

Fatih’te yaşayan evsiz insanlarımızın %46.9’u son 4 yıl içerisin de evsiz kalmıştır, saha tecrübemizi şu veri ile sizlerle paylaşmak isterim: çalışmaya başladığımız ilk yıllarda her gece 30 civarı evsiz insanımıza ulaşırken son bir yıldır aynı güzergahta her gece 100 kişiye ulaşıyoruz.

! Bu tablonun ortaya çıkmasın da iki temel problem yatmaktadır, gelir dağılımında ki adaletsizlik ve sosyal yapının zayıflaması evsizlik olgusunun en temel nedenlerindendir, İnsanlarımızın %59.4’ü ekonomik sebepler, %28.1’i ise ailevi sebeplerden ötürü evsiz kalmışlardır.

Evsiz insanlarımızın %75.4’ü eğer günü birlik işler bulamaz iseler ki işsizliğin zirve yaptığı bir dönem de bu oldukça zor, aldıkları sosyal yardım ile bir ay boyunca cebine giren nakit para 250 TL’nin altındadır, İçerisin de bulunduğumuz Ramazan ayının fitre bedelinin günlük 28 TL olarak belirlendiğini veya başka bir veri ile yetişkin bir erkeğim aylık açlık sınırının 745 TL olduğunu düşünürsek, Evsiz insanlarımızın %75.4’ü aşevleri, yardım kuruluşları veya bizim gibi gönüllü organizasyonlardan günlük yiyecek ihtiyaçlarını karşılayamaz iseler, ellerine geçen aylık para ile sadece 10 günlük gıda ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve başka hiçbir temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılamak için paraları kalmamış oluyor.

 

Üzerinde durmak istediğim hayati öneme sahip bir diğer veri ise evsiz insanlarımızın %88,7’sinin sosyal güvencesi yoktur bununla birlikte %24.6’sı ise kronik hastadır. Zaten evsizlik olgusu bir müddet devam ettikten sonra soğuk ve hijyen eksikliği sebebi ile evsiz insanlar da kronik hastalıklar görünmeye başlamaktadır. Sosyal güvencelerinin olmaması, üzerlerin de kıyafet ve koku gibi sebeplerden ötürü hastanelere gitmek istemeyen gecenin bir yarısı ateşler içerisin de sokakta yatan, derisi kabarmış veya astım ilacı bittiği için nefes krizleri yaşayan nice evsiz insanımıza içimiz parçalanarak, insanlığımızdan utanarak 6 yıllık çalışmalarımız süresince defaatle şahit olduk.

Üzerinde durmak istediğim son veri yaşıtlarımız, genç evsiz arkadaşlarımız ile ilgilidir, evsiz inanlarımızın %6.2’si 30 yaş altı, %24.7’si ise 40 yaş altı genç insanlardan oluşmaktadır. Evsiz insanlarımızın %4.6’sı ise lisans mezunudur, bu vesile ile diplomalı işsizlerden sonra yeni bir tanıma merhaba demiş oluyoruz diplomalı evsizler.

Genç insanların büyük bölümünün neden mutsuz olduğunu veya neden Türkiye’de yaşamak istemediklerini anlamak isteyen herkesi bu veri üzerinde samimiyetle düşünmeye davet ediyoruz.

 

Bahsettiğimiz bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerimizi

 • Acil ve sürekli yapılması gerekenler
 • Evsizlik olgusunun azaltılması ve önlenmesi
 • Gerçek ve tek çözüm önerisi olmak üzere 3 ana başlık halinde kısaca ifade etmeye gayret göstereceğim.

 

Acil ve Sürekli yapılması gerekenler

Bu başlık altında ifade edeceğimiz hususlardan önce ifade etmek isterim ki, geride bıraktığımız kış aylarının başında özellikle ilçemizde çekilen ve sosyal medyada infiale sebeb olan görüntülerden sonra,  İstanbul Valiliği, İlçe Kaymakamlıkları ve İstanbul Büyük Şehir Belediye başkanlığı geride bıraktığımız yıllarda görülmemiş kapsamlı bir çalışma başlatmış ve binlerce evsiz insanı otel, pansiyon veya kamplarda ağırlamışlardır. Kendilerine teşekkür etmek ile birlikte evsiz insanların sadece kış aylarında evsiz olmadıklarını veya en önemlilerinden bir olmak ile birlikte tek problemlerinin barınma olmadığının altını çizmek isteriz.

 • Evsiz insanlarımızın Hijyen problemlerinin 4 mevsim ücretsiz olarak çözülmesi gerekmektedir. Camilerin lavabolarına eklenebilecek duş yerleri ve hamamlar ile yapılabilecek işbirlikleri gibi kalıcı çözümlerin yanında, kamu kuruluşlarına ait seyyar duş araçlarının haftanın belirli günlerinde şehrin uygun noktalarında evsizlerin kullanımına sunulması sorunun kısa vadede çözümüne katkı sağlayacaktır.
 • Sosyal güvencelerinin olmamaları başta olmak üzere çeşitli sebeplerden ötürü sağlık kuruluşlarına gitmeyen evsiz insanlarımız için, mobil sağlık ekiplerinin ve sağlık taraması yapmaya uygun mobil araçlarının periyodik aralıklar ile geceleri evsiz insanlarımızı ziyaret etmesi sağlanmalı, düzenli muayeneleri gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kronik hastalıkları olanların yakın takibi, ilaçlarını kolayca ve ücretsiz bir şekilde sadece TC kimlik numaraları eczanelerden alabilmeleri sağlanmalıdır.
 • Evsiz insanlarımız çoğunlukla yemek dağıtan derneklerden karınlarını doyurmaktadırlar ve bunun için bazen yürüyerek ilçe değiştirmeleri gerekmektedir. Bu konuda belediyeler mobil aşevlerini bu insanların beslenme ihtiyaçlarını gidermek için kullanıma sunmalıdır.

 

 • Evsiz insanlara yönelik yapılacak tüm çalışmaların, kolluk kuvvetleri ile değil psikoloji, sosyoloji, sosyal hizmet bölümü mezunları ile konu hakkında profesyonel ve doğru iletişimi kurabilecek kişilerce yürütülmesi çalışmanın başarılı olması açısından oldukça önemlidir.

 

Olgunun azaltılması ve Önleyici çözüm önerileri

 • Evsizlik probleminin çözülebilmesi için birinci olarak yapılması gereken problemin net olarak bilinmesidir. Türkiye’de evsizlik problemine yönelik istatistik bilgilerinin olmaması önemli bir sorundur. Bu kapsamda Türkiye genel, il ve ilçe düzeyinde evsiz kişi sayılarının ortaya çıkarılması noktasında TUİK bünyesinde bir veri tabanının oluşturulmasını öneriyoruz. Böylelikle evsiz insanlara yönelik politika uygulamalarının daha kolay olacağı ve uygulama sonuçlarının daha iyi takip edilebileceği düşünmekteyiz. Bu konuda şu örneği ifade etmek istiyorum: Gençlik Kolları Genel Başkanımız, Konya Milletvekilimiz Abdülkadir Karaduman Bey 03.02.2020 tarihinde TBMM’ye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının cevaplaması istemiyle bir soru önergesi vermiş ve ülkemizde ki evsiz insanlarımızın sayısı, bu insanlara yönelik yapılan çalışmalar gibi hayati öneme sahip sorular yönlendirmiştir. Bilgi edinme kanununa rağmen ardan geçen bir yıldır soru önergesine cevap verilmeme nedenini cevabın bakanlıkça da bilmemesine bağlamaktayız.

 

 • Evsizlik sorununu çözmeye yönelik projelerin geçici mevsimlik değil kalıcı bir biçimde hedeflenmesi gerekliliği önem arz etmektedir. Dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının il düzeyinde evsizlik sorununa yönelik özel ofisler oluşturup, bu konuyu yakın takibe almasını öneriyoruz. Yani il müdürlükleri düzeyinde oluşacak birim ve ofisler, ildeki evsizleri tespit edip, evsizliğin nedenleri ve çözümleri üzerine yerel çalışmalar yaparak, valilik, kaymakamlık, belediye, STK ve hatta sosyal sorumluluk projelerine önem veren özel sektör işletmeleri ile işbirlikleri içerisinde faaliyetlerini gerçekleştirmelidir.

 

 • Evsizliğin oluşmasında en önemli nedenin işsizlik olduğu gözlemlenmiştir. Toplanılan veriler ışığında evsizlerin iş başvurularında ikametgah bilgisi istenmektedir. Hali hazırda sokakta yaşadıkları için herhangi bir yerde ikamet etmemektedirler. Bu bağlamda bir önceki öneriden hareketle söz konusu ofislerin illerdeki İŞKUR müdürlükleri ile de koordinasyon içinde yer alması önem arz etmektedir. Hatta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü altında evsizlere yönelik oluşacak birimin üyelerinden bir tanesi de İŞKUR temsilcisi olmalıdır. Böylelikle, evsizlerin iş bulma süreçleri hem il müdürlük düzeyinde hem de İŞKUR düzeyinde takip edilmiş olacaktır. Evsiz insanların işsizlik sorunlarının çözümü evsizliğin de azalmasına yol açacaktır

 

 • Evsiz vatandaşların iş sorununa çözüm olabilecek bir örnek vermek istiyorum. Belediye iştiraki olan Ağaç AŞ tüm park ve bahçelerde çalışan çim biçimi, toprak serimi ve çiçek ekimi işçilerini götürü bedelle mevsimlik işçi statüsüyle firmalardan temin etmekte ve bu işçilere barınma imkanı da vermektedir. Evsiz vatandaşlarımız gerekli eğitim verilirse bu gibi işlerde gayet güzel çalışabilirler.

 

 

 

Bu noktada bazı insanlarımız “20 yıldır iş başında olan bir iktidar var, problemleri çözecek olsalar şimdiye kadar zaten çözerlerdi “ diyebilirler, haklılar öyle ise tek ve gerçek çözüm önerimizi ifade ederek konuşmamı bitirmek istiyorum.

 

Bu Hayat pahalılığı ile

Bu Üretmeyen ekonomi ile,

Bu İşsizlik ile,

Bu ağır vergiler ile,

Bu adaletsiz gelir dağılımı ile her birimiz bir evsiz adayıyız.

 

Bizlerin ortak bir derdi var. Evlerde kaynamayan tencerenin, ay sonunda gelen faturaların, ağır vergilerin, hayatı yaşanmaz kılan hayat pahalılığının ve ekonomik çıkmazların getirdiği; geçim derdi.

Bizler bu ortamda günümüzü kurtarmaya, geleceğimizi inşa etmeye çalışırken; yanlış ekonomi politikalarıyla hepimizi zor durumda bırakan iktidar, algı yönetimiyle de bizleri gerçek gündemlerimizden uzaklaştırmaya çalışıyor.

Son günlerde iktidarın seçim derdi güderek hepimizi içine çekmeye çalıştığı ittifak gündemini suni buluyor, bu gündeme dahil olmuyoruz. Saadet Partisi olarak ülkemizin asıl meselesi “Seçim değil, Geçim İttifakı” diyoruz.

Yaşanan geçim sıkıntısına farkındalık oluşturmak, herkesin sesi olabilmek, sorunlara çözüm üretebilmek adına Geçim İttifakı kampanyasıyla birlikte; esnafla, işçilerle, işsizlerle, memurlarla, sanayicilerle, çiftçi ve besicilerle, işverenlerle; ülkemizde geçim mücadelesi veren herkesle bu ülkenin sokaklarında, kaldırımların, köprü altlarında yaşam mücadelesi veren evsiz insanlarımız ile ittifak yapıyoruz. Görüşü ne olursa olsun, partisi ne olursa olsun bütün insanlarımızı Geçim İttifakı’na davet ediyoruz.

Çevrimiçi basın toplantımıza katılan basın mensuplarımıza, sosyal medya hesaplarımızdan toplantımızı takip eden misafirlerimize teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle