İvedihaber

Bundan Sonra Ne Olacak?

Bundan Sonra Ne Olacak?
Hacı Mehmet Karakaş( dilaney02@gmail.com )
89
10 Haziran 2020 - 20:12

Bu günlerde insanlar zor süreçlerden geçiyor. Hem ekonomik olarak, hem sosyal olarak ve hem de psikoloji olarak. Şimdiye kadar insanlar ekmek kavgası için ömrü boyunca çalıştı.

Çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak ve evini geçindirmek için geçe gündüz çalıştılar. Ama ömürleri boyunca çalışmalarının meyvesini göremediler.

Çünkü ömürleri boyunca açlık sınırının altında çalıştılar. Çalışayım derken kendi hayatını ve yaşadığı dünyayı unuttular.

O çocuğunun ihtiyacını alayım, bu çocuğun ihtiyacını alayım, hanımın ihtiyacını alayım, mutfağın ihtiyacını alayım, elektrik faturasını, su faturasını, doğalgaz faturasını ödeyeyim ve kirayı ödeyeyim derken bir baktı ki ömür bitmiş.

Bu hayat döngüsü içinde çocuk babasını, babası çocuğu görmez hale geldi. Baba gündüzleri çalışırken akşam eve geldiği zaman çocuğu uyumuş olurdu. Gece çalıştığı zaman sabahları eve geldiği zaman çocuk okula gitmişti.

Bu süreç içinde evde yaşayan insanlar birbirini göremez oldu. Bu salgın hastalıktan dolayı insanlar eve kapandı, dışarıya çıkamaz oldular. İnsanlar yaklaşık iki aydan fazladır dışarıya çıkamıyorlar. Şimdiye kadar birbirini göremeyen aile bir anda birbirini görür hale geldi. Bu durum aslında güzel bir şey, aileni birlikte zaman geçirmesinden daha güzel ne olabilir ki?

Ancak bu durumun olumsuz yanları da var, çünkü şimdiye kadar birlikte zaman geçiremeyen aileyi bir anda bir apartmanın ve bir evin içine kapanması olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Şimdiye kadar çocuğunu göremeyen baba çocuğun hal ve hareketlerini görünce şaşırabilir. Acaba bu çocuk benim çocuğum mu? Çünkü çalışmaktan dolayı şimdiye kadar çocuğunu görmemiş. Tabi bu durum çocuk içinde geçerlidir. Çocukta babasının hal ve hareketlerinden dolayı şaşırabilir.

Şaşırmaktan ziyade iki tarafta bu hal ve hareketlere alışık olmamalarıdır.

Bu tür durumlar aile içinde şiddete neden olabilir. Bu salgın hastalık bittikten sonra bunların sonucunu daha net bir şekilde göreceğiz. Diğer yıllara göre 2020 ile 2021 yılları arasında aile içinde şiddet artacağı ve aile içinde boşanma oranı artacağını kanaatindeyim.

Bu günlerde kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet artabilir. Daha fazla geç kalınmadan devletin buna yönelik önlemlerin alınması gerekiyor. Ailelere yönelik psikolojik ve sosyal destek verilmesi gerekiyor. Özellik işsiz kalan insanlar bu durumdan daha çok etkilenebilir. Devletin verdiği 1000 TL’lik yardımın fazla bir fayda sağlayacağından emin değilim.

Bu para ile kira mı ödesin, faturaları mı ödesin, yoksa mutfağın ihtiyacını mı karşılasın? Aile içinde daha fazla şiddet artmaması için gereken bütün önlemler alınmalıdır.

Geçenlerde şahit olduğum bu olayı burada dile getirmek istiyorum. Bu olay İstanbul’un esenler ilçesinde geçti geçe saat 00:00 ile saat 01:00 arasında geçti.

Karşı apartmanda kavga sesleri geliyordu. Evin içinde karı koça kavga ediyordu. Kavga sadece evin içinde kalmayıp sokağa taştı. Adam kadının kolundan tutup dışarıya çıkartıp nereye gidersin git diyordu. Bir yanda da çocukları balkonda anne diye ağlıyordu, diğer yanda da anneleri sokak da ağlıyordu benim çocukları ver diye.

Ben çocuklarımı almadan bir yere gitmem diyordu. Daha sonra kız kardeşi geldi ablasını götürmek için. Kız kardeşi ne yapsa da ablası gitmiyordu. Ben çocuklarımı almadan bir yere gitmem diyordu. Daha sonra polisler geldi. Polisler gelmesine rağmen adam hala kadınla kavga ediyordu.

Kadınla kavga ederken karşısında polis olmasına rağmen kadına bağırıp dur sen ben şimdi polisleri arayacağım diyordu. Artık adam nasıl bir psikolojinin içine girmişse, polisler karşısında olmasına rağmen hala polisleri arayacağım diyordu.

 


arac deger kaybi hesaplama

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle