İvedihaber

Corona Virüsü

Corona Virüsü
Hacı Mehmet Karakaş( dilaney02@gmail.com )
150
14 Mart 2020 - 11:38

Corona virüsü, hayvanlar arasında yaygın olan bir tür virüs çeşididir. Corona virüsü hayvanlardan insanlara geçebilen bir virüs türüdür. Bunun için bilim insanları virüs için ‘’Zoonotik’’ ifadesini kollanmışlardır. Bu hastalığın hayvanlardan insanlara geçtiği için bilim insanları ‘’Zoonotik’’ ifadesini kollanmışlardır.

Corona virüsü daha çok havyalarda rastlanan bir hastalıktır. Corona virüsü, Yarasa, Domuz, Deve, Kedi, Köpek, Kemirgen ve Kanatlılarda bulunur. İnsanların hayvanlarla teması sonucunda bu hastalığın insanlara geçmesine neden olur. İnsanlara geçtikten sonra insanlar arasında yayılmaya devam ediyor. Mevsimlik grip gibi yakın temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi yollarla insanlar arasında yayılmaya başlar.                                                                                                                                                  Corona virüsü ilk olarak Eylül 2012 de insanlar arasında Suudi Arabistan’da tanımlandı. Ancak daha sonra yapılan araştırmalara göre ilk vakanın Nisan 2012’de Ürdün Zarga’daki  bir hastanede görüldüğü ortaya çıkmıştır. 31 Aralık 2019’de ise Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Bu hastalık daha çok solunum yolu problemleri ile ortaya çıkmaktadır.

Çin’in Wuhan kentindeki ilk vaka hayvan pazarında balık satan 49 yaşında olan bir kadında ortaya çıktı. İkinci vaka ise hayvan pazarında sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşındaki bir erkekte ortaya çıktı. Virüs Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra bütün Çin’i ablukaya aldı. Bütün ülkeler Çin ile olan ilişkilerini kesip kapılarını kapattı.  Ancak virüs bunla da kalmayıp bütün dünyaya yayıldı. Binlerce insan hayatını kaybetti. Corona virüsünde ölenlerin sayısı ülkelere göre şu şekildedir:

ÇİN: 2 bin 790

İTALYA: 631

İRAN: 194

ABD: 28

FRANSA: 33

İSPANYA: 36

ALMANYA: 2

JAPONYA: 9

İSVİÇRE: 3

İNGİLTERE: 6

HOLLANDA: 4

HONG KONG: 2

TAYLAN: 1

FİLİPİNLER: 1

IRAK: 1

TAYVAN: 1

AVUSTRALYA: 2

İSVEÇ: 1

Ancak ölenlerin sayıları her geçen dakika içinde artmaktadır.

 

Corona virüsün belirtileri ise şunlardır:

 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Halsizlik ve durgunluk
 • Karın bölgesinin şişmesi
 • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözden renk değişimi
 • Solunum sorunları ve nezle
 • Denge sorunları

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü her geçen gün daha da tehlikeli hale geliyor. Küresel sorun haline gelmesine rağmen tüm ülkeler için ulusal sorun haline gelmiştir. Bunun için her ülke kendi tedbirlerini alma telaşı içine girmiştir. Çin’i abluka altına alan virüs Avrupa’da da etkisini gösterdi.

Şuan Avrupa da en çok etkisini İtalya’da hissettirdi, ancak virüs Avrupa’da en çok etkiyi İtalya’da değil de Almanya’da hissettireceği kanaatindeyim. Almanya’dan sonra Avrupa’da Fransa’da etkisini gösterecektir.

Her kesin merak ettiği sorulardan biride bütün dünyaya yayılmış olan Corona virüsü Türkiye’ye gelmiş mi?                                                                                                                                                        Ben bu virüsün şuan Türkiye’de bulunduğu kanaatindeyim. Sağlık bakanlığın açıklamalarına göre şuanda Türkiye’de bir kişide bu virüs vakası bulundu. Ancak bu virüsün şuan Türkiye’de kuluçka süresi içinde olduğunu düşünüyorum.                                                                                                                    Bu kuluçka süreci 5 gün ile 14 gün arasındadır, ancak bu virüsün kuluçka süresi 24 güne kadarda çıkmaktadır. Umarım gereken önlemlerden sonra bu hastalık ölümlere sebep olmaz. Erken teşhis her zaman önemlidir. Bunun için kendisinde Corona virüsü belirtileri bulunan insanlar en yakın hastaneye başvurması gerekir.

 

Corona virüsünden korunma yolları kısaca şunları yapmak doğru olacaktır:

 • Maske takmak
 • Eldiven takmak
 • Kolonya kollanmak
 • Temizliğe dikkat etmek
 • Ellerimizi sürekli yıkamak
 • Kapalı ortamlarda bulunmamak
 • Uyku düzenine dikkat etmek
 • Bulunduğumuz ortamı sürekli havalandırmak
 • İyi beslenmek
 • Acık havada bulunmak
 • Asansör yerine merdivenleri kollanmak

Türkiye’nin corona virüsünden korunması için şu önlemleri alması gerekiyor:

1)İlkokul, ortaokul ve liseler tatil edilmeli

2)Üniversiteler tatil edilmeli

3)Tüm spor musabakaları seyircisiz oynatılmalı

4)Komşu ülkelerle ticari ilişkiler belli bir süre askıya alınmalı

5)Komşu ülkelerle sınır kapıları kapatılmalı

6)Kamu görevlisinin yurt dışına çıkma yasağı getirmeli

7)Vatandaşların kollandığı toplu taşımalar sürekli ilaçlanmalıdır.

8) Ana okullar ve kreşler tatil edilmeli

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle