İvedihaber

Dört T Politikasından Soykırıma

Dört T Politikasından Soykırıma
Hacı Mehmet Karakaş( dilaney02@gmail.com )
293
07 Mayıs 2021 - 9:41

24 Nisan 1915 tarihi kimi ülkeler için derin izleri taşırken, kimi ülkeler için ise her sene tartışma konusu olur. Geçmişten gelen ve hiçbir zaman sonu belli olmayan bu tarihi tartışma sürekli bu şekilde devam edecektir. Biz her ne kadar tarihi tartışma olarak kabul etsek de Ermeniler ise bunun bir soykırım olarak kabul ediyor.

Ermenistan 1915’ten bu yana yaşadıkları bu durumu ‘‘ Dört T ’’ politikası şeklinde uygulamaktadır. Bunun ‘‘ Dört T ’’ politikası demenin sebebi ise şöyledir: Tanıtım, Tanıma, Tazminat ve Toprak olmasıdır. Bu dört kelimelerden dolayı  ‘‘ Dört T ’’ politikası denmektedir.

Ermenistan 1915 den bu yana soykırımın tanıtımını en iyi şekilde yaptı. Soykırımın tanıtımını yaptıktan sonra ikici politika olan tanımaya geçti. Amaç bu soykırımı devletler arasında tanımasını sağlamaktı. Zira şimdiye kadar 30 devlet ermeni soykırımı tanıdılar.

Bu devletler arasında Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Çekya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Kanada, Kıbrıs Cumhuriyeti, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, Suriye, Şili, Uruguay, Vatikan, Venezuela ve Yunanistan’dır.

Bu devletlerden kimi ülkelerinde ya parlamento yoluyla yada senato yoluyla Soykırımı tanıdığını dile getirdi. Ancak Fransa, Uruguay ve Arjantin ise Soykırımı doğrudan yasa yoluyla tanıdılar.

En son bu devletlere ABD’ de katıldı. Geçen günlerde ABD Başkanı Joe Biden Ermeni Soykırımını tanıdığını dile getirdi.

Bu ABD için ilk değildi. Çünkü daha önce 1981- 1989 yılları arasında başkanlık yapan Ronald Reagan sözde Ermeni Soykırımını tanıdığını dile getirmişti. Ancak Başkan Joe Biden’ den sonra ABD Ermeni Soykırımını resmen tanıdığını dile getirmiş oldu.

Bu durum karşısında Ermeniler ‘‘ Dört T ’’ politikasında tanıtımdan sonra tanımayı da en iyi şekilde yapmış oldular. Belki bundan sonra tazminat ve ondan sonra da toprak olacaktır.

Bu durum bizim için her ne kadar imkânsız olsa bile, Ermeniler için imkânsız değildir. Çünkü insan neyin hayalini kurarsa onu yaşar. Ermeniler ise tarihi buyunca bunun hayalini kurmaktan vazgeçmiyorlar.

Soykırım olayı her yıl sürekli 24 Nisan da gündeme gelir ve Türklerin ermini soykırımını yaptığını dile getirirler, her seferinde de Türkiye’de gelen açıklama ise biz soykırımı yapmadık. Asıl soykırımı Avrupalı devletler yaptı. Onlar bize bunları söyleyeceğine dönüp kendi kanlı tarihine baksınlar. Bu tartışmalar her yıl hiç aksamadan yaşanmaktadır. Bu yıl ise gelen ilginç açıklama ise ABD’den geldi.

Böylece soykırımı tanıma kervanına ABD’de katıldı. Burada önemli olan ABD Başkanı soykırımı tanırken Sayın Cumhurbaşkanı’nın sessiz kalmasıydı. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı üç gün boyunca konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Bütün açıklamalar ya AKP içinden yada Cumhurbaşkanı sözcülerinden geldi. Ülkenin en yüksek mertebesinde bulunan Sayın Cumhurbaşkanı’nın böyle tarihi bir konu karşısında sessiz kalması endişe verici bir durumdu.

Nihayetinde üç gün sonra Sayın Cumhurbaşkanı konuyla ilgili açıklama yaptı. Ancak açıklama yaparken ABD karşısında herhangi bir sitemde bulunmadı. Çünkü bu tür konularda sesini yükseltip ey Amerika derdi.

Belki de bütün konuşmasını haziranda düzenlenecek olan Nato’ da vermek istiyordur. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı seçim öncesi böyle bir şey yapabilir. Böylece dağılmış gibi görünen seçmenini tekrar bir araya getirmiş olacaktır.

Belki de Sayın Cumhurbaşkanı’nın sessiz kalmasının sebebi ekonomik nedenlerden dolayıydı çünkü herhangi bir açıklamadan sonra Türkiye’nin ekonomisi daha çok zarar görecekti. isterseniz bu konuyla ilgili biraz daha geçmişe gidelim.

Zira 2014 yılında Sayın Cumhurbaşkanı Soykırım için taziye mektubunu yayınlamıştı. Taziye mektubunda şunları dile getirmişti: …20.yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz denildi. Üstelik bu taziye mektubunu dokuz dile çevrildi.

Üstelik o dönemde kimse buna karşı çıkmadı. Örneğin Gelecek Partisinin Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu bu konu ile ilgili şöyle bir açıklamada bulundu: bu taziye mektubuyla birlikte biz elimizi uzattık umarım Ermenistan elimizi havada bırakmaz.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ise bu konu sorulduğunda şöyle bir açıklamada bulundu: avukatımız bu konu ile ilgi gereken açıklamalarda bulunacaktır.

Sayın Devlet Bahçeli ise yüzeysel olarak biraz sitemde bulundu.

Bu gün ise muhalefetin açıklamaların bir değerinin olmadığının kanaatindeyim. Çünkü bazı açıklamalar yerinde ve zamanında yapılması gerekiyor.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al