İvedihaber

Kedimin Dişini Nasıl Fırçalamalıyım?

Kedimin Dişini Nasıl Fırçalamalıyım?
18
08 Temmuz 2021 - 19:11

Evcil kedilerde diş hastalıkları önemli bir sorundur. Veteriner hekimler, kedilerin dişlerinin fırçalanmasını önerse de, pek çok kedi sahibi diş fırçalama uygulama konusunda başarılı değildir.

Sağlığınızı korumak için bazen gözden kaçırdığınız ancak aslında mutlaka edinmeniz gereken bazı alışkanlıklar vardır. Ve diş fırçalama, onlardan biridir. Biz insanlarda olduğu gibi, kedilerin de bir ağız bakım rutini olmalıdır. Diş kontrolü en sevdikleri şey olmasa da, onu kandırarak bir diş temizleme rutini oluşturmak konusunda size büyük iş düşüyor!

Kedinizin Dişlerini Neden Fırçalamalısınız?

Diş fırçalama, kedinizin diş ve diş etlerini sağlık tutar. Diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmasına neden olabilecek tartar, plak ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, daha pek çok ağrılı diş problemin oluşumunu durdurur.

Kediniz henüz küçükken bir diş temizleme alışkanlığına başlamak önemlidir. Ancak bu, zorlu bir görev olmak zorunda değildir. Aslında, hem siz hem de kediniz için eğlenceli bir aktivite zamanına dönüştürülebilir.

Kedinizin bir diş fırçalama rutini olmadığında, dişleri enfeksiyonlara daha savunmasız hale gelir. Bu da, zamanla dişlerinin çürümesine ve düşmesine neden olur. Sonunda ağrılar ve sağlık problemleri meydana gelir.

Ağızda biriken bakteriler, daha sonra böbrek, karaciğer ve kalbini olumsuz etkileyebilir. Kedinizin dişlerinin zaten iltihaplanmış olduğunu fark ederseniz, mutlaka veteriner hekiminizi bilgilendirmeli ve profesyonel olarak temizletmelisiniz.

Kedilerin Dişleri Nasıl Fırçalanır?

İlk adım, kedinizi ağzına dokunmaya alıştırmaktır. Parmağınızı tavuk suyu ya da kedinizin sevebileceği başka bir sıvıya batırarak başlayabilirsiniz.

Kedinizi temizlik zamanı anlamına gelen bir sesle çağırın ve parmağınızdaki sıvıyı yalamasına izin verir. Daha sonra, ıslattığınız parmağınızla kedinizin diş ve diş etlerine hafifçe dokunun.

 • Olumlu çağrışımlar sağlayın

Parmağınızın etrafına ince bir gazlı bez yerleştirin ve bu sıvıya batırın. Şimdi, parmağınızı dairesel hareketlerle dişlerin üzerinde yavaşça hareket ettirin.

Kediniz, bu işlem sırasında kendini rahat hissedene kadar birkaç seans tekrarlayın. Kedinizi övmeye devam etmeyi ve pozitif bir tavır sergilemeyi sürdürmeyi unutmayın.

Kediniz ağzındaki bu aromalı gazlı beze alıştığında, artık kediler için tasarlanmış bir diş fırçasına geçiş yapabilirsiniz.

 • Fırçayla tanıştırın

Kedinizin, özellikle diş fırçasının üzerindeki kıllara alışması için, fırçadan lezzetli bir şey yalamasına izin vererek başlayın.

 • Doğru diş macunu seçimi

Diş fırçasının üzerine, biraz kediler için formüle edilmiş diş macunu ekleyin. Florür, kedilerin midesini tahriş edebileceğinden ve köpük rahatsız edici olabileceğinden, insanlar için formüle edilmiş diş macunlarını kullanmayın. Kedi diş macunları genellikle tavuk veya balık aromalıdır.

Kedinizi diş macununun kıvam ve lezzetine alıştırmak için ağırdan aldığınızdan emin olun. Parmağınızın bir kısmını yalamasına izin verdikten sonra, parmağınızla diş eti çizgisine biraz uygulayın.

 • Fırçalama zamanı

Kediniz artık ağzında parmağınıza, diş fırçasına ve diş macununa alıştıysa, artık gerçek bir diş fırçalama rutinine hazır olabilir.

İşlem sırasında, kedinizle mutlu ve pozitif bir ses tonu ile konuşun ve fırçalama bittikten sonra onu övmeyi ihmal etmeyin. Bu, kedinizin diş fırçalama seansını bir oyun gibi görmesini sağlayacak ve sonunda ikiniz de eğleneceksiniz.

Ağzının önündeki büyük dişleri nazikçe fırçalayarak başlayın. Çünkü, bunlar sizin için en kolay dişlerdir. Kediniz birkaç dişinin fırçalanmasını kabul ettiğinde, fırçaladığınız diş sayısını yavaşça artırın.

Bunu yaparken, sert bir şekilde fırçalamaktan kaçının. Diş macunları, fırçalamanın fiziksel etkisini destekleyen kimyasal bir reaksiyona sahiptir.

 • Arka dişleri unutmayın

Kedinizin ağzında ulaşılması en zor dişler, ağzın arka kısmındaki daha büyük azı dişleridir. Bunlara ulaşmak için kedinizin dudaklarını geriye doğru çekmeniz gerekir. Bazı kediler ise bundan hoşlanmayacaktır. Eğer öyle olursa, fırçayı yanak içine sokarak dudağı geriye çekmenize gerek kalmadan bu dişlere ulaşabilirsiniz.

Her iki durumda da, diş eti hastalıklarının ortak alanları oldukları için bu dişleri görmezden gelmeyin. Son olarak, veterinerinizin kedinizin dişlerini kontrol edebilmesi için yıllık diş muayenesi yaptırmayı unutmayın.

Mükemmel olmak zorunda değilsiniz!

Kedinizin dişlerini fırçalarken en iyisini yapmak zorunda değilsiniz. Bu nedenle, seansları çok uzun tutmamaya çalışın. Zamanla, kedinizin buna alışacağını ve sizin de daha rahat edeceğinizi unutmayın. Bu nedenle, henüz başlangıç aşamasındayken kedinizi rahatsız edebilecek uzun fırçalama sürelerinden kaçının.

Fırçaladıktan sonra kedinizi ödüllendirin!

Diş fırçalama sonrasında bir ödüle kavuşacağını bilirse, bir sonraki fırçalama seansında daha sabırlı olacaktır. Diş fırçalama rutini oluşturma konusunda kedinizle sorun yaşıyorsanız, bir veteriner hekime danışarak yardım alabilirsiniz.

Kedilerin Dişleri Ne Sıklıkla Fırçalanmalı?

Günde bir kez fırçalamak genellikle yeterlidir. Tutarlılık ve istikrar, yalnızca kedinizin ağız hijyenini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kedinizin eğitime tepkisini de iyileştirmeye yardımcı olur.

Kedilerde Ağız Kokusu

Diş ve diş eti problemleri, biz insanlar gibi, kedilerde de ağız kokusuna neden olabilir. Diş problemlerinin dışında, altta yatan bazı diğer sağlık sorunları da kedilerde ağız kokusuna yol açabilir. Bazı potansiyel nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Böbrek hastalığı
 • Ağzının içine sıkışan yabancı cisim
 • Akciğer ve karaciğer hastalıkları
 • Boğazda tümör
 • Ağızda tümör
 • Ağız ülseri
 • Ketozis
 • Diğer olumsuz sağlık koşulları

Kedinizin diş ve diş etlerinin sağlıksız olması, ağız hastalıklarına yol açabilir. Bazen, tek suçlu diş fırçalama alışkanlığının olmaması da olabilir. Kedinizin ağzının koktuğunu fark ederseniz, mutlaka veteriner hekiminizden yardım alın.

https://vetlove.net/kedimin-disini-nasil-fircalamaliyim/

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com