İvedihaber

Savaşın Çocukları

Savaşın Çocukları
Hacı Mehmet Karakaş( dilaney02@gmail.com )
253
04 Mart 2020 - 14:59

Dünyada bütün çocuklar aynı değildir. Aynı şartlarda dünyaya gelmiyorlar. Yaşadıkları coğrafya, bulundukları iklim, gördükleri kültür ve içinde yaşadıkları dünya aynı değildir.
Kimisi en iyi şartlarda dünyaya gelir, kimisi de en kötü şartlarda dünyaya gelir. En iyi şartlarda dünyaya gelen çocuk en kötü şartlarda dünyaya gelen çocuğun yaşadıklarını hayal bile edemez.
Çünkü bir çocuğun kalbinde bir tuz tanesi kadar kötülük barınamaz. Herkesin çocuk olduğunu, herkesin bu dünyada oyun oynadığını, güldüğünü, sokaklarda koşuştuğunu ve saklambaç oynadığını düşünür.
Dünyada bütün çocuklar eşittir diyebiliriz ama ne yazık ki yaşadığımız dünyada bütün çocuklar eşit olamıyor. Filistin’de dünyaya gelen veya Irak’ta, Suriye’de, Lübnan’da ve Afganistan’da dünyaya gelen çocuk ile Avrupa da dünyaya gelen çocuk ile bir olamıyor.
Bu bölgelerde dünyaya gelen çocuklar gözlerini açtıklarında
kendini aç, susuz ve çıplak ayaklarla kendilerini savaşın içinde buluyorlar.
Hayatları buyunca güneşten çok göklerde uçan uçakları görüyorlar. Kışın gök gürültüsünden çok dört mevsim top seslerini duyuyorlar. Yağmur seslerinden çok gökte yağan mermileri görüyorlar.
Yağmur yağdığı zaman küçük yüzlerine su damlamaları değmiyor veya yağmur yağdığında toprağın kokusunu hissedemiyorlar. Bu bölgelerde toprak yağmurdan daha çok kana duymuş hale gelmiştir.
Bunlar savaşın çocuklarıdır. Küçük yaşlarda yoksullukla tanışırlar. Daha beş yaşındayken ailesini kaybederler. Küçük yaşta anne, baba ve kardeş hasreti çekerler. Bütün ülkeler ne çabuk unuttu Aylan bebeğin kıyıya vurulan küçük bedenini.
Aslında Ege denizi Aylan bebeğin küçük bedenini kıyaya
vurmadı. Savaşı ortaya çıkaran ve dünyayı sömürmeye çalışan devletlerin kirlenmiş nefislerini ve karanlığa bürünmüş duygularını, kurdukları sömürge hayallerini kıyıya vurdu. Orta doğu bölgesinde çocuk olmak, çocuk olarak kalmak veya çocukluğunu yaşamak zordur. Irak’ da, Suriye’de ve Lübnan’ da milyonlarca çocuk öldü. Afganistan da neler oluyor kimse bilmiyor ama insan hakları ve medeniyetin beşiği olan Avrupa oralı bile olmuyor.
Üstelik bunlara sebep olanlar medeniyetin beşiği dediğimiz ve kapitalizmin öncüleri olan Avrupalı devletler sebep oluyor. Binlerce kilometre uzaktan gelip gözüne kestirdiği ülkeleri yerle bir edip ondan sonra hiçbir şey olmamış gibi izlemekle yetiniyorlar.
Sanki olanlara kendileri değil de başkaları sebep olmuş gibi insan hakların savunma öncülüğünü üstleniyorlar. Bu dünyada en çok barıştan bahseden, en çok insan haklarını savunan ve her fırsatta demokrasiden bahseden ülkeler, aynı zamanda en çok savaşı çıkardan ülkeler oluyorlar. Bir yüzü perdenin önünde barıştan bahsederken öbür yüzü ise perde arkasında savaştan bahsederler.
29 Şubat 2020 de Türkiye, Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlere sınır kapıları açık olacağını duyurmasıyla ülkenin her yanından bulunana göçmenler Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geçmek için yola çıktılar. Bu yolculuk onlar için kolay olmayacaktır. Umuda yolculuk dedikleri bu yolda kimisi hayallerine olaşacak, Kimisi ise bu yolculukta ölümle tanışıp ona yenik düşecek.
Belki de umuda yolculuk dediği bu yolda her şey hüsranla son bulacaktır. Esenler otogarın her köşesinde bir grup göçmen bulunuyor. Kimisi Adana’dan, kimisi Konya’dan, kimisi Hatay’dan, kimisi Kırıkkale’den ve kimisi ise başka bir ilden…
Belki de Türkiye’nin her ilinden gelen vardır, tek amaçları Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geçmek. Esenler otogarında geçerken çoğu köşe diplerinde battaniye sarılıp uyuyorlardı. Biz evin içinde iki battaniyeyi üstümüze aldığımız halde üşürken onlar geceyi tek battaniye ile geçirmişlerdi. Belki de umuda yolculuğun ilk bedelini ödüyorlardı. Küçük bir çocuk köşenin dibinde oyun oynuyordu. Tahminen üç ile dört yaşlarındaydı. Ailesi daha oyuyordu. Küçük çocuk ailesinden daha önce uyanıp her şeyden uzak, hiçbir şeyin farkında olmayarak oyun oynuyordu. Yanına oturup konuşmaya çalıştım. Yüzüme bakarak gülümseyeme başladı. Büyük insanlar gibi ve savaşı çıkartanlar gibi gülümsemiyordu.
Çocukça, temiz ve içten bir gülümsemesi vardı. Nereye gideceğini bilmeden bir yola çıkmıştı. Yolda neyle karşılaşacağını düşünmeden ailesin peşinde gidiyordu. Umarım bu göçün sonunda Avrupa ve Meriç nehri bize Ege denizin yaşattığı Aylan bebeğin dramını yaşatmazlar.
Umarım bu sefer çocukların küçük bedeni değil de umutları, oyunları, hayalleri ve gülüşleri kıyıya vurur.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2010 İvedi Haber.Com Tüm hakları saklıdır.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle